Miért rönkház?

 

A rönkház nem egy hétköznapi ház. A leendÅ‘ rönkháztulajdonosnak fel kell tennie magának a kérdést, mielÅ‘tt az otthonteremtésbe belefogna, hogy valóban neki való "műfaj"-e ez a ház. Valóban megfelel-e saját, és (akár leendÅ‘) családja szükségleteinek, tud-e, és hajlandó-e szemléletet is módosítani, természetközelibb, folyamatosan figyelmes és tevékeny életet élni a rönkházban? A rönkházépítés során ugyanis a leendÅ‘ tulajdonosnak célszerű résztvenni minden munkafolyamatban, és a késÅ‘bbiekben a ház ritmusát felvéve, annak minden apró-cseprÅ‘ kezelési-karbantartási munkáját saját magának elvégeznie. Hogy miért? Mert úgy lesz igazán az otthona, az élete színtere. És ha már gyakorlatot szerez a rönkházépítés során, az eredetileg laikus, hozzá nem értÅ‘ rönkháztulajdonosból olyan szakember válik, aki értÅ‘ szemmel nyomon tudja követni a fa ezen életciklusának állomásait, és szükség szerint saját maga is el tudja végezni a karbantartást. Erre mondjuk azt, hogy együtt él, együtt lélegzik - a saját rönk-otthonával.

A rönkház lelke együtt születik az emelkedÅ‘ falakkal, a formálódó külsÅ‘vel. Az építÅ‘mester és a ház létrehozásán fáradozó valamennyi szakember - köztük a tulajdonos is - része annak a folyamatnak, amely során a méretes farönkökbÅ‘l - átgondolt, precíz munkafolyamatok során - megszületik az otthon. A rönk, vagyis a fa kézi erÅ‘vel is munkálható, éppen ezért "tölthetÅ‘" anyag. Töltését a felhasználása során a környezetébÅ‘l nyeri - és mindenki, aki az otthon teremtésében résztvesz, arra koncentrál, pozitív energiákkal tölti fel ezt a szép alapanyagot. Ezért van olyan érzésünk a felépült, de még nem lakott rönkházba lépve, hogy abban máris jelen van az otthon melege, a biztonságos hátország ereje, ahonnan kiindulva megvívhatjuk mindennapi harcainkat, küzdelmeinket, de ahová hazatérve nyugalom és biztonság vár. A rönkházban az ember, a család nemcsak lakik, hanem él. Téli estén a kandalló elÅ‘tt ülve, nyáron a teraszon pihenve hozzálassulunk a fa idÅ‘tlenségéhez, ritmusához.

Ha valóban megfogalmazódott bennünk a gondolat, hogy rönkházban szeretnénk élni, át kell gondolnunk néhány alapvetÅ‘ dolgot. Nevezetesen: ha van már telkünk, annak adottságai éppúgy befolyásolják a lehetÅ‘ségeinket (a ház méretére, formájára vonatkozóan), mint - ahogy már elÅ‘zetesen gondoltunk is rá - az anyagi kondícióink. Egyéni elképzeléseinket (tornyok, rengeteg sarokpont, belsÅ‘ rönkfalak) nagyban befolyásolja az is, hogy egy rönkház nem tervezhetÅ‘ ugyanúgy, mint a kÅ‘ház, tudomásul kell venni, hogy a legegyszerűbb formák és anyagok felhasználásával jutunk el a legkedvezÅ‘bb végeredményig. A rönkház "túlbonyolítása" pedig nemcsak, hogy a pénztárcánkat fogja fölöslegesen megterhelni, hanem idegen és esetlen összhatást nyújt. A rönkházban sincs minden feltétlenül fából, sÅ‘t! Az ötletes, fÅ‘leg pasztell, és kevés élénk színekkel feldobott, kevés bútorral berendezett, szellÅ‘s belsÅ‘ tér (kis merészséggel) sokkal harmonikusabb lehet, mint amit egy lakberendezÅ‘ beleálmodhat az otthonunkba. Nem a lakberendezÅ‘k és feng shui-szakemberek ellen szólok, amikor ezt a módszert ajánlom: a mi otthonunk majdnem üres volt, mikor (néhány személyes holmival) beköltöztünk. Ahogy teltek a napok, esték, egyre jobban megvilágosodott elÅ‘ttünk, hogy minek hol lesz a helye, melyik fal, sarok milyen lehetÅ‘ségeket rejt a berendezés vonatkozásában. A rönkház maga döntötte el, hogy melyik bútordarabunkat hová helyezzük - ez egy hosszú folyamat volt, némi türelem kellett hozzá, de megérte az a néhány hét. Ha a fűtés, étkezés, tisztálkodás és alvás körülményei megoldottak, a ház máris teljes értékű otthon, és fölösleges elÅ‘rerohanni az idÅ‘ben, vagy sürgetni, gyorsítani mindazt, ami egy természetes folyamat során magától kialakul. A legjobb ötletek nem elÅ‘re eltervezetten, kikényszerítve jönnek, hanem teljesen spontán. ElÅ‘tte hosszú ideig csak hangolódunk a házra, és amikor kezdünk "összeérni", attól kezdve az idÅ‘ már nem hátráltató tényezÅ‘, hanem a kreativitásunkat serkentÅ‘, erÅ‘sítÅ‘ körülmény, amivel élni tudunk.

A régi idÅ‘k építészetében a fa jelentÅ‘s szerepet játszott, ezért is vonzódunk ma is ehhez az anyaghoz. A fa, terméskÅ‘, üveg, acél, tégla és egyéb építészeti anyagok összehangolásával szép életteret alakíthatunk ki. Fából épített házban lakva különleges melegséget és erdÅ‘illatot érezhetünk, együtt lakhatunk a természettel. A szép rönkház beleolvad a természetbe, és környezetével együtt él, lélegzik. A rönkház hangulatához hozzá tartozi a kandallóban égÅ‘ tűz, amelynél hazaérkezve megpihenhetünk.

 

Telefon: 0630/9004238
E-mail: kapcsolat@durnipal.hu

Rönkházat szeretne építeni?... Kattintshon ide!